Festiwal TOUKASAN

Toukasan jest jednym z głównych festiwali (matsuri) w Hiroshimie, organizowany ku czci bogowi “Touka Daimyoujin”. Festiwal zaczyna się co roku w pierwszy piątek czerwca i trwa trzy dni, a jego historia sięga prawie 400 lat!

Festiwal sygnalizuje początek lata i mieszkańcy Hiroshimy świętują tę okazję, zakładając lekkie, letnie kimono – Yukatę, po raz pierwszy w danym roku. Nic dziwnego, że festiwal ten znany jest również jako “Yukata Matsuri” (Festiwal Yukaty”).  Wówczas na ulicach Hiroshimy można spotkać wiele ludzi ubranych we wzorzyste Yukaty.

W ciągu tych trzech dni wielu Japończyków udaje się do Świątyni Enryuuji, by prosić boga Touka Daimyoujin o szczęście. Jednak nie jest to jedyny cel tego festiwalu.
W równym stopniu, dla większości jest to świetna okazja do pokazania się w Yukacie, spędzenia czasu z najbliższymi, oglądania parad ulicznych, wzięcia udziału w przeróżnych grach i zabawach, czy też zjedzenie smacznych ulicznych potraw.
Podczas festiwalu na głównych ulicach można znaleźć setki straganów z przekąskami, takimi jak: Kakigoori (deser z drobno startego lodu, polanego syropem z dodatkami owoców), Takoyaki (polane ciastem, smażone kawałki ośmiornicy), Bebii kasutera (małe kulki, wyglądem przypominające małe polskie pączki, jednak wykonane z ciasta naleśnikowego), czy też Watagashi (wata cukrowa). Warto dodać, że większość z nich dostępna jest tylko podczas matsuri.

Yuki Mizunaga-sensei, Gdańsk

Dzień Konstytucji w Japonii

Dzień Konstytucji

Czy wiecie, że 3 maja jest dniem upamiętnienia konstytucji nie tylko w Polsce, ale także w Japonii?

W Japonii pierwsza konstytucja powstała w 1889 roku. Jednak, po tym jak Japonia przegrała w Drugiej Wojnie Światowej, Naczelny Dowódca Wojsk Alianckich na Dalekim Wschodzie  poradził Japonii, że powinna zmienić dotychczasową Konstytucję, ponieważ, jak uważał, ówczesna przyczyniła się do militaryzacji Japonii. Wówczas 3 maja 1947 roku została wprowadzona nowa konstytucja, która obowiązuje do dnia dzisiejszego. Dlatego też 3 maja w Japonii, podobnie jak w Polsce, stał się dniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji.

W niniejszej Konstytucji napisane jest, że Japonia odrzuca zaangażowanie w jakąkolwiek wojnę. Chociaż ostatnimi czasy pojawiło się pytanie czy jednak nie zmienić konstytucji z uwagi na wydarzenia na świecie w ostatnich latach. Z tego też powodu, 3. maja organizowane są różne konferencje czy też spotkania o tej tematyce.

Dla wielu Japończyków 3 maja to środek Złotego Tygodnia (Golden Week), dlatego też często nie zwracają uwagi na obchody Święta Konstytucji, tylko cieszą się czasem wolnym

Yukine  Hanaoka-sensei, Katowice

ICHIGO – GARI (zbieranie truskawek)

ICHIGO-GARI :  jest jednym z najpopularniejszych zajęć wiosną.
Japońskie truskawki są naprawdę słodkie i smaczne. W całej Japonii jest wiele gospodarstw truskawkowych oferujących zbieranie truskawek w stylu all-you-can-eat !!  Po pierwsze, zanim zaczniesz zbierać truskawki, osoba z danego gospodarstwa odpowiedzialna za Ciebie nauczy Cię prawidłowego sposobu zabierania truskawek, aby nie wpłynęło to na wzrost innych truskawek.
Otrzymasz również dwa plastikowe pojemniki, z których jeden będzie wypełniony skondensowanym mlekiem w którym możesz moczyć truskawki przed zjedzeniem, a drugi będzie pusty, po to, abyś napełnił go zielonymi szypułkami.
Chodźmy do szklarni! Możesz jeść Ichigo, aż Ichigo sprawi, że będziesz pełen!

Haruna Arai-sensei, Szczecin

“Dzień kota”

W Japonii, 22 lutego obchodzi się „Dzień kota”
22 lutego 1987, komitet złożony z uczonych i ludzi kultury, pochodzących z rodzin miłośników kotów, we współpracy z korporacją produkującą jedzenie dla zwierząt, ustanowił pierwszy w historii „Dzień Kota”. „Doceniamy radość, jaką przynoszą nam w życiu koty” chcielibyśmy stworzyć okazję do świętowania tej przyjemności” – oświadczyli.

22 lutego, z okazji dnia kota, odbywają się różne wydarzenia. Miłośnicy kotów z całej Japonii, zdecydowali się wybrać właśnie tę datę (22.02), ze względu na podobieństwo między japońskim odpowiednikiem onomatopei „miau” – „nyan”, a cyfrą 2 (ni).

Dzień kota obchodzi się w różnych krajach. W Rosji koty mają swoje święto 1 marca, a Stanach Zjednoczonych – 29 października. Międzynarodowy Dzień Kota, ustanowiony przez Animal Welfare Foundation (AWI), przypada na 8 sierpnia. Wiele krajów europejskich, z kolei, obchodzi Światowy Dzień Kota (World Cat Day) 17 lutego.

Naoko Ando-sensei, Katowice

Sentā Shiken

Sentā Shiken (National Center Test for University Admissions) – W drugi lub trzeci weekend stycznia odbywa się w Japonii test “Sentā shiken” (National Centre Test for Admissions University). Jest to ustandaryzowany test stosowany jako składnik dopuszczenia przez niektóre publiczne i prywatne uczelnie w Japonii. Do testu  przystępują prawie wszyscy uczniowie III roku liceum, którzy chcą się uczyć na uniwersytetach.
Uczniowie studiują nawet w trakcie  Boże Narodzenia i Nowy Roku z tego powodu! Czują presję, ponieważ wynik dwudniowego testu  ma wielki wpływ na ich przyszłe życie.
Z testem związane są również różne przesądy. Dlatego też przed egzaminem, ludzie muszą uważać, aby nie wypowiedzieć żadnych słów, które są związane z “niepowodzeniem” lub “poślizgiem” przed danego przystępującego.
Z drugiej strony, niektóre rzeczy lub jedzenie związane jest z “wygraną” lub “zaliczeniem” będą dobrym prezentem dla studentów.
Na przykład rodzice przygotowują “Katsu-don”, czyli miskę ryżową z japońskim schabowym, (katsu = wygrać), lub jedzą “Kit Kat” (kitto katsu = zdecydowanie wygrywasz) w czasie przerwy w egzaminie.

Czy to nie jest interesujące? Dlaczego nie zjesz “Kit Kat”  przed egzaminem z  JLPT! 😉

Yuka Oida-sensei, Wrocław

Misokaichi i Ooharae w świątyni Ookunitama-Jinja

Świątynia Ookunitama-Jinja  (大 國 魂 神社) znajduje się w Fuchuu (府中),  miasteczku na zachodnich przedmieściach Tokio. Jest to jeden z pięciu głównych sanktuariów w Tokio, ado których należą również świątynie Hie Jinja, Meiji Jingu, Yasukuni Jinja i Tokyo Dai-Jingu. Według legendy Chram Ookunitama-Jinja został założony w 111 r.
W ostatnich dniach każdego roku w tej świątyni odbywają się Misokaichi i Ooharae, dwa wydarzenia zapowiadające nowy rok.
Misokaichi (晦 日 市) to targ, który odbywa się w ostatnich dniach roku (30 i 31 grudnia). Przed nowym rokiem stragany uliczne sprzedają tradycyjne japońskie artykuły gospodarstwa domowego, takie jak motyki, kosze, moździerze i tłuczki oraz rzeczy potrzebne do świętowania Nowego Roku, wotywne przedmioty do domowych kapliczek, ołtarze domowe, rzeźbione posągi Ebisu Daikoku (boga bogactwa ), świąteczne pałeczki itd.
Targ ten ma długą historię około 400 lat i jest jedynym rynkiem w zachodniej części Tokio.
Harae (祓) jest pierwotnie rytuałem oczyszczenia w shintoiźmie, a Ooharae (大 祓, Great Harae) odbywa się dwa razy w roku – 30 czerwca oraz  31 grudnia. Zwłaszcza ten na 31 grudnia to rytuał oczyszczenia grzechów i nieczystości całego roku. Ten rytuał przyciąga także wiele osób w zachodniej części Tokio.

Toshiaki Hayashi-sensei, Katowice

Japońska jesień

W listopadzie w Japonii można zobaczyć ogrody i parki z mnóstwem kolorowych drzew, tu i tam mieniących się w świetle słońca.
Nazywamy to “Koyo” lub “Kolory jesieni” po japońsku. “Jesienne kolory” i “Oglądanie jesiennych kolorów” to główne wydarzenie w całej Japonii od epoki Heian, sprzed ponad 1000 lat.  Wydarzenie to stało się również popularne wśród  obcokrajowców przybywających z całego świata, aby zobaczyć tę przyjemną i kolorową scenerię.  Co jest powodem, że  drzewa w Japonii łączą się w tę piękną eksplozję koloru? Jednym z powodów jest rodzaj drzew, które tam rosną. Pięćdziesiąt procent drzew występujących w Japonii to drzewa liściaste – samych klonów jest aż 26 rodzai, a wiele z nich zmienia liście w różnym czasie, co roku inaczej wyglądając.
Japonia to wyjątkowy kraj w różnych porach roku. Kiedy zobaczysz mieszankę kolorów, czerwonego, pomarańczowego, żółtego oraz zielonego na drzewach, poczujesz, że jesień przyszła do ciebie.

Tomoko Yamasaki-sensei, Warszawa

Festiwal walki w Nadzie

Festiwal walki w Nadzie to wydarzenie jesienne, organizowane w świątyni Matsubara Hachiman, w Shirahama-cho, w prefekturze Hyogo.
Co roku, odbywa się w dniach 14-15 października. Ważny punkt programu stanowią mikoshi, czyli małe, przenośne świątynki shintoistyczne, służące za środek transportu dla bóstw. W ramach festiwalu w Nadzie, trzy mikoshi (a za ich pośrednictwem – trzy bóstwa) walczą, zderzając się ze sobą. Wydarzenie ma na celu bawić bogów. Zdarza się, że któraś ze świątynek rozpadnie się. To dobry omen. Oznacza, że bogowie są zadowoleni.

Zatem, festiwalowe „walki” nie są tak naprawdę walkami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Festiwal w Nadzie został nazwany tak i nie inaczej raczej ze względu na demonstrację siły, do której dochodzi podczas zmagań mikoshi – w końcu, mikoshi nie rozpadają się przecież bez interwencji ludzi, niosących je. Podczas kolizji świątynek, oni również zderzają się ze sobą, więc praktycznie zawsze ktoś zostaje ranny. Robią to na własną odpowiedzialność.

Czasami słyszy się „yo-i yasa”, co zdaje się znaczyć: „nasze mikoshi jest najlepsze!”. Każdy może oglądać festiwalowe zmagania, ale tylko wybranym jest dane w nich uczestniczyć. Wzory na strojach uczestników i na mikoshi różnią się w zależności od miasta – gdy zgromadzą się przedstawiciele różnych miast, wszystko wydaje się kolorowe, oryginalne i piękne.
Festiwal stanowi ważną część dziedzictwa kulturowego miasta Himeji i prefektury Hyogo.

Tomoya Oura-sensei, Rybnik

KAJIMAYA

Kajimaya jest tradycyjnym świętem / festiwalem długowieczności obchodzonym na Okinawie. Święto to obchodzą osoby, które osiągnęły wiek 97 lat. To tradycyjne wydarzenie odbywa się 7 lub 9 września wg starego kalendarza. Na Okinawie wierzy się, że ludzie, którzy skończyli 97 lat, zaczynają mieć serca dzieci.
Kajimaya (napisana jako 風車 祭) może wydawać się nieznana ludziom z głównej wyspy Japonii. 風車 祭 dosłownie oznacza 風車 (wiatraczek) i 祭 (festiwal). Starsze osoby z  wiatraczkami w ręku paradują wokół swoich miast barwnie dekorowanymi otwartymi samochodami. Na małych wyspach powszechne jest, że przygotowuje się nawet marszowe zespoły ze szkół.
Ludzie z Okinawy świętują swoją długowieczność nie tylko na Kajimaya, ale także na 60 (Kanreki), 73 (Koki Iwai), 85 (Tushibi) i 88 (Beiju Iwai). Są to najbardziej popularne tradycyjne uroczystości.

Może to być jeden z powodów, dla których ludzie Okinawy słyną z długiego życia…

Takuma Ozawa-sensei, Katowice

Taue

W czerwcu japońscy rolnicy sadzą ryż. Ten zwyczaj nazywany jest Taue.

W tym miesiącu występują również silne opady deszczu, które są  prawdziwym zbawieniem dla sadzonek. Ciepło i wilgoć sprzyjają szybkiemu wzrostowi ryżu w lipcu i sierpniu. Zbiory odbywają się natomiast w październiku.
Tak wygląda standardowy cykl uprawy ryżu w Japonii.

Ryż jest podstawowym pożywieniem w Japonii. Większość Japończyków spożywa go przynajmniej raz dziennie, a połowa nawet dwa razy dziennie Wiecie już przecież, że ryż jest głównym składnikiem popularnych potraw i przekąsek, tj. Sushi i onigiri.

W przeszłości taue zajmowało się wiele osób, przeważnie pochodzących z jednej rodziny. Sadzenie ryżu to ciężka praca, wymagająca długotrwałego pochylania się. Obecnie ludziom pomagają specjalne maszyny, dzięki czemu jego uprawa stała się znacznie prostsza. Mimo tego, kiedy przyglądam się taue czuję prawdziwego ducha japońskiej tradycji.

Toshitaka Izumichi-sensei, Szczecin