Misokaichi i Ooharae w świątyni Ookunitama-Jinja

Świątynia Ookunitama-Jinja  (大 國 魂 神社) znajduje się w Fuchuu (府中),  miasteczku na zachodnich przedmieściach Tokio. Jest to jeden z pięciu głównych sanktuariów w Tokio, ado których należą również świątynie Hie Jinja, Meiji Jingu, Yasukuni Jinja i Tokyo Dai-Jingu. Według legendy Chram Ookunitama-Jinja został założony w 111 r.
W ostatnich dniach każdego roku w tej świątyni odbywają się Misokaichi i Ooharae, dwa wydarzenia zapowiadające nowy rok.
Misokaichi (晦 日 市) to targ, który odbywa się w ostatnich dniach roku (30 i 31 grudnia). Przed nowym rokiem stragany uliczne sprzedają tradycyjne japońskie artykuły gospodarstwa domowego, takie jak motyki, kosze, moździerze i tłuczki oraz rzeczy potrzebne do świętowania Nowego Roku, wotywne przedmioty do domowych kapliczek, ołtarze domowe, rzeźbione posągi Ebisu Daikoku (boga bogactwa ), świąteczne pałeczki itd.
Targ ten ma długą historię około 400 lat i jest jedynym rynkiem w zachodniej części Tokio.
Harae (祓) jest pierwotnie rytuałem oczyszczenia w shintoiźmie, a Ooharae (大 祓, Great Harae) odbywa się dwa razy w roku – 30 czerwca oraz  31 grudnia. Zwłaszcza ten na 31 grudnia to rytuał oczyszczenia grzechów i nieczystości całego roku. Ten rytuał przyciąga także wiele osób w zachodniej części Tokio.

Toshiaki Hayashi-sensei, Katowice

Japońska jesień

W listopadzie w Japonii można zobaczyć ogrody i parki z mnóstwem kolorowych drzew, tu i tam mieniących się w świetle słońca.
Nazywamy to “Koyo” lub “Kolory jesieni” po japońsku. “Jesienne kolory” i “Oglądanie jesiennych kolorów” to główne wydarzenie w całej Japonii od epoki Heian, sprzed ponad 1000 lat.  Wydarzenie to stało się również popularne wśród  obcokrajowców przybywających z całego świata, aby zobaczyć tę przyjemną i kolorową scenerię.  Co jest powodem, że  drzewa w Japonii łączą się w tę piękną eksplozję koloru? Jednym z powodów jest rodzaj drzew, które tam rosną. Pięćdziesiąt procent drzew występujących w Japonii to drzewa liściaste – samych klonów jest aż 26 rodzai, a wiele z nich zmienia liście w różnym czasie, co roku inaczej wyglądając.
Japonia to wyjątkowy kraj w różnych porach roku. Kiedy zobaczysz mieszankę kolorów, czerwonego, pomarańczowego, żółtego oraz zielonego na drzewach, poczujesz, że jesień przyszła do ciebie.

Tomoko Yamasaki-sensei, Warszawa

Festiwal walki w Nadzie

Festiwal walki w Nadzie to wydarzenie jesienne, organizowane w świątyni Matsubara Hachiman, w Shirahama-cho, w prefekturze Hyogo.
Co roku, odbywa się w dniach 14-15 października. Ważny punkt programu stanowią mikoshi, czyli małe, przenośne świątynki shintoistyczne, służące za środek transportu dla bóstw. W ramach festiwalu w Nadzie, trzy mikoshi (a za ich pośrednictwem – trzy bóstwa) walczą, zderzając się ze sobą. Wydarzenie ma na celu bawić bogów. Zdarza się, że któraś ze świątynek rozpadnie się. To dobry omen. Oznacza, że bogowie są zadowoleni.

Zatem, festiwalowe „walki” nie są tak naprawdę walkami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Festiwal w Nadzie został nazwany tak i nie inaczej raczej ze względu na demonstrację siły, do której dochodzi podczas zmagań mikoshi – w końcu, mikoshi nie rozpadają się przecież bez interwencji ludzi, niosących je. Podczas kolizji świątynek, oni również zderzają się ze sobą, więc praktycznie zawsze ktoś zostaje ranny. Robią to na własną odpowiedzialność.

Czasami słyszy się „yo-i yasa”, co zdaje się znaczyć: „nasze mikoshi jest najlepsze!”. Każdy może oglądać festiwalowe zmagania, ale tylko wybranym jest dane w nich uczestniczyć. Wzory na strojach uczestników i na mikoshi różnią się w zależności od miasta – gdy zgromadzą się przedstawiciele różnych miast, wszystko wydaje się kolorowe, oryginalne i piękne.
Festiwal stanowi ważną część dziedzictwa kulturowego miasta Himeji i prefektury Hyogo.

Tomoya Oura-sensei, Rybnik

KAJIMAYA

Kajimaya jest tradycyjnym świętem / festiwalem długowieczności obchodzonym na Okinawie. Święto to obchodzą osoby, które osiągnęły wiek 97 lat. To tradycyjne wydarzenie odbywa się 7 lub 9 września wg starego kalendarza. Na Okinawie wierzy się, że ludzie, którzy skończyli 97 lat, zaczynają mieć serca dzieci.
Kajimaya (napisana jako 風車 祭) może wydawać się nieznana ludziom z głównej wyspy Japonii. 風車 祭 dosłownie oznacza 風車 (wiatraczek) i 祭 (festiwal). Starsze osoby z  wiatraczkami w ręku paradują wokół swoich miast barwnie dekorowanymi otwartymi samochodami. Na małych wyspach powszechne jest, że przygotowuje się nawet marszowe zespoły ze szkół.
Ludzie z Okinawy świętują swoją długowieczność nie tylko na Kajimaya, ale także na 60 (Kanreki), 73 (Koki Iwai), 85 (Tushibi) i 88 (Beiju Iwai). Są to najbardziej popularne tradycyjne uroczystości.

Może to być jeden z powodów, dla których ludzie Okinawy słyną z długiego życia…

Takuma Ozawa-sensei, Katowice

Taue

W czerwcu japońscy rolnicy sadzą ryż. Ten zwyczaj nazywany jest Taue.

W tym miesiącu występują również silne opady deszczu, które są  prawdziwym zbawieniem dla sadzonek. Ciepło i wilgoć sprzyjają szybkiemu wzrostowi ryżu w lipcu i sierpniu. Zbiory odbywają się natomiast w październiku.
Tak wygląda standardowy cykl uprawy ryżu w Japonii.

Ryż jest podstawowym pożywieniem w Japonii. Większość Japończyków spożywa go przynajmniej raz dziennie, a połowa nawet dwa razy dziennie Wiecie już przecież, że ryż jest głównym składnikiem popularnych potraw i przekąsek, tj. Sushi i onigiri.

W przeszłości taue zajmowało się wiele osób, przeważnie pochodzących z jednej rodziny. Sadzenie ryżu to ciężka praca, wymagająca długotrwałego pochylania się. Obecnie ludziom pomagają specjalne maszyny, dzięki czemu jego uprawa stała się znacznie prostsza. Mimo tego, kiedy przyglądam się taue czuję prawdziwego ducha japońskiej tradycji.

Toshitaka Izumichi-sensei, Szczecin

Aoi Matsuri

Festiwal Aoi (czyli japońskie święto kwiatów malwy) jest jednym
z trzech głównych festiwali w Kioto.
Uznawany jest za najbardziej tradycyjne i eleganckie wydarzenie tego typu w Japonii. Uroczystości związane z festiwalem odbywają się co roku 15 maja na terenie chramów shintoistycznych Shimogamo
i Kamigamo. Historia festiwalu Aoi jest bardzo długa, sięga aż 567 r. n. e. .
W tym czasie Japonię od pięciu pokoleń nękały katastrofy związane ze skażeniem wody pitnej, które w rezultacie przyczyniły się do rozprzestrzenienia się zarazy i cierpienia wielu ludzi. Ta sytuacja bardzo zasmuciła ówczesnego cesarza, tym bardziej, że za spowodowanie katastrofy odpowiedzialna była grupa/ gang bóstw Kamo, otaczanych w tym czasie niezwykłym szacunkiem. Festiwal Aoi został zorganizowany w celu uspokojenia rozgniewanych bóstw. Sam festiwal bierze swoją nazwę od kwiatów malwy, które zostały wykorzystane do dekoracji przez wzgląd na swoje ochronne właściwości. Sam kwiat malwy może być traktowany jako amulet chroniący przed złem.Festiwal Aoi już w okresie Heian został uznany za święto narodowe, tym samym jest jednym z nielicznych japońskich festiwali o tak długiej tradycji. Tradycyjny pochód / parada rozpoczyna się od pałacu cesarskiego w Kioto, obejmuje ponad 500 postaci przebranych w szaty arystokratów okresu Heian, które zmierzają w dół do chramu Shimogamo, a stamtąd wyruszają w stronę świątyni Kamigamo.

Tomoya Oura-sensei, Katowice

Noasobi

W kwietniu, kiedy robi się coraz ładniej i cieplej, ludzie wychodzą na pola- jedzą na zewnątrz (a czasem nawet gotują), zbierają kwiaty i jadalne rośliny, tj. Fukinotou (kwiaty lepiężnika japońskiego), Tsukushi (skrzyp), Yomogi (bylica japońska) lub Warabi (kiełki kłącza paproci jadalnej), i spędzają całe dnie na dworze
To jest właśnie noasobi czyli “zabawa na polach/na dworze”.
Japońscy przodkowie wierzyli, że bóstwa zamieszkują pośród natury, a poprzez spędzanie czasu na polach witamy się nimi. Więc jemy razem i otrzymujemy siłę od bóstw.
Wiosna jest także porą romansów.
Kunio Yanagida – japoński uczony uznawany za ojca japońskiego folkloru – utrzymywał, że w przeszłości noasobi było dobrą okazją do zapoznania się młodych mężczyzn oraz kobiet, gdyż w całej Japonii to głównie oni uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Yuki Mizunaga -sensei, Gdańsk

Ceremonia zakończenia szkoły

W marcu odbywa się zakończenie roku szkolnego, co za tym idzie odbywają się różnego rodzaju ceremonie zakończenia roku szkolnego. Ogólnie rzecz biorąc w trakcie tej ceremonii odbywa się przemówienie, potem uroczyste wręczenia dyplomu, podziękowania dla całej kadry nauczycielskiej.
Ceremonia będą odbywać się w rygorystycznej atmosferze.

Aż do zakończenia liceów uczniowie przybywają na ceremonię zakończenia roku szkolnego  w mundurach szkolnych lub w garniturach.

Uczniowie college’ów oraz studenci na uroczystości zakończenia szkoły ubierają  –  Hakama  i Kimono
Pojawienie się na ulicach dziewczyn w przepięknych japońskich strojach sprawia, że jest to widok gdzie Japończycy czują, że “Wiosna właśnie wyszła zza rogu”.

* 1 Hakama: (spodnie, element tradycyjnego stroju japońskiego. Pierwotnie noszona była jedynie przez mężczyzn, lecz w czasach dzisiejszych zakładają ją również kobiety)
* 2 Kimono: ( -tradycyjny ubiór japoński. Pierwotnie słowem kimono określano każde ubranie, później zaczęto je stosować tylko do konkretnego ubioru, który wciąż noszony jest przez kobiety, mężczyzn i dzieci)

 

Toshinari Tamaki-sensei, Wrocław

 

TOKYO MARATON

Tokyo Maraton” jak sama nazwa na to wskazuje odbywa się w Tokyo. Pierwszy raz zorganizowany został w 2007r. , od tego czasu odbywa się co roku w każdą czwartą niedzielę lutego. W wydarzeniu tym bierze udział ponad 35 000 biegaczy.  Aby wziąć udział w biegu oraz zostać do niego zakwalifikowanym wnioski składa się w sierpniu rok wcześniej ( np. na bieg w 2018r. wniosek składano w sierpniu 2017r. ). Co roku wiele osób stara się o możliwość uczestniczenia w biegu, jednakże to loteria ze złożonych wniosków wyłania szczęśliwców biorących w nim udział.
Według statystyk z oficjalnej strony maratonu szanse na wybranie w sekcji ogólnej w 2018r. wynosiły tylko 8%.

“Tokyo Maraton” znany jest również z ciekawych kostiumów jakie ubierają niektórzy biegacze.  Niestety z powodów antyterrorystycznych w 2015 r  uczestnictwo w biegu w kostiumie musiało zostać uregulowana odgórnie.

Maraton dzieli się na klika kategorii, takich jak ogólne, elitarne i inne. Każda z nich ma własny zestaw kryteriów aby zostać zakwalifikowanym.  Elitarni biegacze wybierani są zarówno z kraju jak i z zagranicy.  W tym roku jak i w przyszłym, dla japońskich biegaczy Tokyo Maraton będzie jedną z ważnych konkurencji aby zdobyć bilet na próbę, która odbędzie się na olimpiadę  – Tokyo w 2020r.

Od 2019r. data maratonu zostanie przesunięta na pierwszą niedzielę marca, a spowodowane jest to tym, że nowy cesarz obchodzi urodziny 23 lutego.

 

Reika Ashida-sensei, Lublin

Tondo (Dondo)

Czym jest Tondo?

Tondo znane również jako Dondo, Dondo-yaki, Tondo-yaki lub Donto-yaki to festiwal ognia który ma miejsce w niektórych regionach Japonii około 15 stycznia. Festiwal ten jest na cześć bogów szczęścia i powodzenia w nowym roku.

Mieszkańcy urządzają duże ogniska, w których palone są noworoczne dekoracje jak również wykaligrafowane prośby.  Ludzie wierzą, że to co zostanie spalone w czasie Tondo wróci do bogów i że przyniesie to szczęście.

Równocześnie pieczone są ryżowe ciasteczka i wszyscy życzą sobie wszystkiego dobrego, zdrowia oraz powodzenia w nowym roku.

Naoko Ando-sensei, Katowice