ICHIGO – GARI (zbieranie truskawek)

ICHIGO-GARI :  jest jednym z najpopularniejszych zajęć wiosną.
Japońskie truskawki są naprawdę słodkie i smaczne. W całej Japonii jest wiele gospodarstw truskawkowych oferujących zbieranie truskawek w stylu all-you-can-eat !!  Po pierwsze, zanim zaczniesz zbierać truskawki, osoba z danego gospodarstwa odpowiedzialna za Ciebie nauczy Cię prawidłowego sposobu zabierania truskawek, aby nie wpłynęło to na wzrost innych truskawek.
Otrzymasz również dwa plastikowe pojemniki, z których jeden będzie wypełniony skondensowanym mlekiem w którym możesz moczyć truskawki przed zjedzeniem, a drugi będzie pusty, po to, abyś napełnił go zielonymi szypułkami.
Chodźmy do szklarni! Możesz jeść Ichigo, aż Ichigo sprawi, że będziesz pełen!

Haruna Arai-sensei, Szczecin

“Dzień kota”

W Japonii, 22 lutego obchodzi się „Dzień kota”
22 lutego 1987, komitet złożony z uczonych i ludzi kultury, pochodzących z rodzin miłośników kotów, we współpracy z korporacją produkującą jedzenie dla zwierząt, ustanowił pierwszy w historii „Dzień Kota”. „Doceniamy radość, jaką przynoszą nam w życiu koty” chcielibyśmy stworzyć okazję do świętowania tej przyjemności” – oświadczyli.

22 lutego, z okazji dnia kota, odbywają się różne wydarzenia. Miłośnicy kotów z całej Japonii, zdecydowali się wybrać właśnie tę datę (22.02), ze względu na podobieństwo między japońskim odpowiednikiem onomatopei „miau” – „nyan”, a cyfrą 2 (ni).

Dzień kota obchodzi się w różnych krajach. W Rosji koty mają swoje święto 1 marca, a Stanach Zjednoczonych – 29 października. Międzynarodowy Dzień Kota, ustanowiony przez Animal Welfare Foundation (AWI), przypada na 8 sierpnia. Wiele krajów europejskich, z kolei, obchodzi Światowy Dzień Kota (World Cat Day) 17 lutego.

Naoko Ando-sensei, Katowice

Sentā Shiken

Sentā Shiken (National Center Test for University Admissions) – W drugi lub trzeci weekend stycznia odbywa się w Japonii test “Sentā shiken” (National Centre Test for Admissions University). Jest to ustandaryzowany test stosowany jako składnik dopuszczenia przez niektóre publiczne i prywatne uczelnie w Japonii. Do testu  przystępują prawie wszyscy uczniowie III roku liceum, którzy chcą się uczyć na uniwersytetach.
Uczniowie studiują nawet w trakcie  Boże Narodzenia i Nowy Roku z tego powodu! Czują presję, ponieważ wynik dwudniowego testu  ma wielki wpływ na ich przyszłe życie.
Z testem związane są również różne przesądy. Dlatego też przed egzaminem, ludzie muszą uważać, aby nie wypowiedzieć żadnych słów, które są związane z “niepowodzeniem” lub “poślizgiem” przed danego przystępującego.
Z drugiej strony, niektóre rzeczy lub jedzenie związane jest z “wygraną” lub “zaliczeniem” będą dobrym prezentem dla studentów.
Na przykład rodzice przygotowują “Katsu-don”, czyli miskę ryżową z japońskim schabowym, (katsu = wygrać), lub jedzą “Kit Kat” (kitto katsu = zdecydowanie wygrywasz) w czasie przerwy w egzaminie.

Czy to nie jest interesujące? Dlaczego nie zjesz “Kit Kat”  przed egzaminem z  JLPT! 😉

Yuka Oida-sensei, Wrocław

Misokaichi i Ooharae w świątyni Ookunitama-Jinja

Świątynia Ookunitama-Jinja  (大 國 魂 神社) znajduje się w Fuchuu (府中),  miasteczku na zachodnich przedmieściach Tokio. Jest to jeden z pięciu głównych sanktuariów w Tokio, ado których należą również świątynie Hie Jinja, Meiji Jingu, Yasukuni Jinja i Tokyo Dai-Jingu. Według legendy Chram Ookunitama-Jinja został założony w 111 r.
W ostatnich dniach każdego roku w tej świątyni odbywają się Misokaichi i Ooharae, dwa wydarzenia zapowiadające nowy rok.
Misokaichi (晦 日 市) to targ, który odbywa się w ostatnich dniach roku (30 i 31 grudnia). Przed nowym rokiem stragany uliczne sprzedają tradycyjne japońskie artykuły gospodarstwa domowego, takie jak motyki, kosze, moździerze i tłuczki oraz rzeczy potrzebne do świętowania Nowego Roku, wotywne przedmioty do domowych kapliczek, ołtarze domowe, rzeźbione posągi Ebisu Daikoku (boga bogactwa ), świąteczne pałeczki itd.
Targ ten ma długą historię około 400 lat i jest jedynym rynkiem w zachodniej części Tokio.
Harae (祓) jest pierwotnie rytuałem oczyszczenia w shintoiźmie, a Ooharae (大 祓, Great Harae) odbywa się dwa razy w roku – 30 czerwca oraz  31 grudnia. Zwłaszcza ten na 31 grudnia to rytuał oczyszczenia grzechów i nieczystości całego roku. Ten rytuał przyciąga także wiele osób w zachodniej części Tokio.

Toshiaki Hayashi-sensei, Katowice

Japońska jesień

W listopadzie w Japonii można zobaczyć ogrody i parki z mnóstwem kolorowych drzew, tu i tam mieniących się w świetle słońca.
Nazywamy to “Koyo” lub “Kolory jesieni” po japońsku. “Jesienne kolory” i “Oglądanie jesiennych kolorów” to główne wydarzenie w całej Japonii od epoki Heian, sprzed ponad 1000 lat.  Wydarzenie to stało się również popularne wśród  obcokrajowców przybywających z całego świata, aby zobaczyć tę przyjemną i kolorową scenerię.  Co jest powodem, że  drzewa w Japonii łączą się w tę piękną eksplozję koloru? Jednym z powodów jest rodzaj drzew, które tam rosną. Pięćdziesiąt procent drzew występujących w Japonii to drzewa liściaste – samych klonów jest aż 26 rodzai, a wiele z nich zmienia liście w różnym czasie, co roku inaczej wyglądając.
Japonia to wyjątkowy kraj w różnych porach roku. Kiedy zobaczysz mieszankę kolorów, czerwonego, pomarańczowego, żółtego oraz zielonego na drzewach, poczujesz, że jesień przyszła do ciebie.

Tomoko Yamasaki-sensei, Warszawa

Festiwal walki w Nadzie

Festiwal walki w Nadzie to wydarzenie jesienne, organizowane w świątyni Matsubara Hachiman, w Shirahama-cho, w prefekturze Hyogo.
Co roku, odbywa się w dniach 14-15 października. Ważny punkt programu stanowią mikoshi, czyli małe, przenośne świątynki shintoistyczne, służące za środek transportu dla bóstw. W ramach festiwalu w Nadzie, trzy mikoshi (a za ich pośrednictwem – trzy bóstwa) walczą, zderzając się ze sobą. Wydarzenie ma na celu bawić bogów. Zdarza się, że któraś ze świątynek rozpadnie się. To dobry omen. Oznacza, że bogowie są zadowoleni.

Zatem, festiwalowe „walki” nie są tak naprawdę walkami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Festiwal w Nadzie został nazwany tak i nie inaczej raczej ze względu na demonstrację siły, do której dochodzi podczas zmagań mikoshi – w końcu, mikoshi nie rozpadają się przecież bez interwencji ludzi, niosących je. Podczas kolizji świątynek, oni również zderzają się ze sobą, więc praktycznie zawsze ktoś zostaje ranny. Robią to na własną odpowiedzialność.

Czasami słyszy się „yo-i yasa”, co zdaje się znaczyć: „nasze mikoshi jest najlepsze!”. Każdy może oglądać festiwalowe zmagania, ale tylko wybranym jest dane w nich uczestniczyć. Wzory na strojach uczestników i na mikoshi różnią się w zależności od miasta – gdy zgromadzą się przedstawiciele różnych miast, wszystko wydaje się kolorowe, oryginalne i piękne.
Festiwal stanowi ważną część dziedzictwa kulturowego miasta Himeji i prefektury Hyogo.

Tomoya Oura-sensei, Rybnik

KAJIMAYA

Kajimaya jest tradycyjnym świętem / festiwalem długowieczności obchodzonym na Okinawie. Święto to obchodzą osoby, które osiągnęły wiek 97 lat. To tradycyjne wydarzenie odbywa się 7 lub 9 września wg starego kalendarza. Na Okinawie wierzy się, że ludzie, którzy skończyli 97 lat, zaczynają mieć serca dzieci.
Kajimaya (napisana jako 風車 祭) może wydawać się nieznana ludziom z głównej wyspy Japonii. 風車 祭 dosłownie oznacza 風車 (wiatraczek) i 祭 (festiwal). Starsze osoby z  wiatraczkami w ręku paradują wokół swoich miast barwnie dekorowanymi otwartymi samochodami. Na małych wyspach powszechne jest, że przygotowuje się nawet marszowe zespoły ze szkół.
Ludzie z Okinawy świętują swoją długowieczność nie tylko na Kajimaya, ale także na 60 (Kanreki), 73 (Koki Iwai), 85 (Tushibi) i 88 (Beiju Iwai). Są to najbardziej popularne tradycyjne uroczystości.

Może to być jeden z powodów, dla których ludzie Okinawy słyną z długiego życia…

Takuma Ozawa-sensei, Katowice

Taue

W czerwcu japońscy rolnicy sadzą ryż. Ten zwyczaj nazywany jest Taue.

W tym miesiącu występują również silne opady deszczu, które są  prawdziwym zbawieniem dla sadzonek. Ciepło i wilgoć sprzyjają szybkiemu wzrostowi ryżu w lipcu i sierpniu. Zbiory odbywają się natomiast w październiku.
Tak wygląda standardowy cykl uprawy ryżu w Japonii.

Ryż jest podstawowym pożywieniem w Japonii. Większość Japończyków spożywa go przynajmniej raz dziennie, a połowa nawet dwa razy dziennie Wiecie już przecież, że ryż jest głównym składnikiem popularnych potraw i przekąsek, tj. Sushi i onigiri.

W przeszłości taue zajmowało się wiele osób, przeważnie pochodzących z jednej rodziny. Sadzenie ryżu to ciężka praca, wymagająca długotrwałego pochylania się. Obecnie ludziom pomagają specjalne maszyny, dzięki czemu jego uprawa stała się znacznie prostsza. Mimo tego, kiedy przyglądam się taue czuję prawdziwego ducha japońskiej tradycji.

Toshitaka Izumichi-sensei, Szczecin

Aoi Matsuri

Festiwal Aoi (czyli japońskie święto kwiatów malwy) jest jednym
z trzech głównych festiwali w Kioto.
Uznawany jest za najbardziej tradycyjne i eleganckie wydarzenie tego typu w Japonii. Uroczystości związane z festiwalem odbywają się co roku 15 maja na terenie chramów shintoistycznych Shimogamo
i Kamigamo. Historia festiwalu Aoi jest bardzo długa, sięga aż 567 r. n. e. .
W tym czasie Japonię od pięciu pokoleń nękały katastrofy związane ze skażeniem wody pitnej, które w rezultacie przyczyniły się do rozprzestrzenienia się zarazy i cierpienia wielu ludzi. Ta sytuacja bardzo zasmuciła ówczesnego cesarza, tym bardziej, że za spowodowanie katastrofy odpowiedzialna była grupa/ gang bóstw Kamo, otaczanych w tym czasie niezwykłym szacunkiem. Festiwal Aoi został zorganizowany w celu uspokojenia rozgniewanych bóstw. Sam festiwal bierze swoją nazwę od kwiatów malwy, które zostały wykorzystane do dekoracji przez wzgląd na swoje ochronne właściwości. Sam kwiat malwy może być traktowany jako amulet chroniący przed złem.Festiwal Aoi już w okresie Heian został uznany za święto narodowe, tym samym jest jednym z nielicznych japońskich festiwali o tak długiej tradycji. Tradycyjny pochód / parada rozpoczyna się od pałacu cesarskiego w Kioto, obejmuje ponad 500 postaci przebranych w szaty arystokratów okresu Heian, które zmierzają w dół do chramu Shimogamo, a stamtąd wyruszają w stronę świątyni Kamigamo.

Tomoya Oura-sensei, Katowice

Noasobi

W kwietniu, kiedy robi się coraz ładniej i cieplej, ludzie wychodzą na pola- jedzą na zewnątrz (a czasem nawet gotują), zbierają kwiaty i jadalne rośliny, tj. Fukinotou (kwiaty lepiężnika japońskiego), Tsukushi (skrzyp), Yomogi (bylica japońska) lub Warabi (kiełki kłącza paproci jadalnej), i spędzają całe dnie na dworze
To jest właśnie noasobi czyli “zabawa na polach/na dworze”.
Japońscy przodkowie wierzyli, że bóstwa zamieszkują pośród natury, a poprzez spędzanie czasu na polach witamy się nimi. Więc jemy razem i otrzymujemy siłę od bóstw.
Wiosna jest także porą romansów.
Kunio Yanagida – japoński uczony uznawany za ojca japońskiego folkloru – utrzymywał, że w przeszłości noasobi było dobrą okazją do zapoznania się młodych mężczyzn oraz kobiet, gdyż w całej Japonii to głównie oni uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Yuki Mizunaga -sensei, Gdańsk