Festiwal walki w Nadzie

Festiwal walki w Nadzie to wydarzenie jesienne, organizowane w świątyni Matsubara Hachiman, w Shirahama-cho, w prefekturze Hyogo.
Co roku, odbywa się w dniach 14-15 października. Ważny punkt programu stanowią mikoshi, czyli małe, przenośne świątynki shintoistyczne, służące za środek transportu dla bóstw. W ramach festiwalu w Nadzie, trzy mikoshi (a za ich pośrednictwem – trzy bóstwa) walczą, zderzając się ze sobą. Wydarzenie ma na celu bawić bogów. Zdarza się, że któraś ze świątynek rozpadnie się. To dobry omen. Oznacza, że bogowie są zadowoleni.

Zatem, festiwalowe „walki” nie są tak naprawdę walkami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Festiwal w Nadzie został nazwany tak i nie inaczej raczej ze względu na demonstrację siły, do której dochodzi podczas zmagań mikoshi – w końcu, mikoshi nie rozpadają się przecież bez interwencji ludzi, niosących je. Podczas kolizji świątynek, oni również zderzają się ze sobą, więc praktycznie zawsze ktoś zostaje ranny. Robią to na własną odpowiedzialność.

Czasami słyszy się „yo-i yasa”, co zdaje się znaczyć: „nasze mikoshi jest najlepsze!”. Każdy może oglądać festiwalowe zmagania, ale tylko wybranym jest dane w nich uczestniczyć. Wzory na strojach uczestników i na mikoshi różnią się w zależności od miasta – gdy zgromadzą się przedstawiciele różnych miast, wszystko wydaje się kolorowe, oryginalne i piękne.
Festiwal stanowi ważną część dziedzictwa kulturowego miasta Himeji i prefektury Hyogo.

Tomoya Oura-sensei, Rybnik