Dzień Konstytucji w Japonii

Dzień Konstytucji

Czy wiecie, że 3 maja jest dniem upamiętnienia konstytucji nie tylko w Polsce, ale także w Japonii?

W Japonii pierwsza konstytucja powstała w 1889 roku. Jednak, po tym jak Japonia przegrała w Drugiej Wojnie Światowej, Naczelny Dowódca Wojsk Alianckich na Dalekim Wschodzie  poradził Japonii, że powinna zmienić dotychczasową Konstytucję, ponieważ, jak uważał, ówczesna przyczyniła się do militaryzacji Japonii. Wówczas 3 maja 1947 roku została wprowadzona nowa konstytucja, która obowiązuje do dnia dzisiejszego. Dlatego też 3 maja w Japonii, podobnie jak w Polsce, stał się dniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji.

W niniejszej Konstytucji napisane jest, że Japonia odrzuca zaangażowanie w jakąkolwiek wojnę. Chociaż ostatnimi czasy pojawiło się pytanie czy jednak nie zmienić konstytucji z uwagi na wydarzenia na świecie w ostatnich latach. Z tego też powodu, 3. maja organizowane są różne konferencje czy też spotkania o tej tematyce.

Dla wielu Japończyków 3 maja to środek Złotego Tygodnia (Golden Week), dlatego też często nie zwracają uwagi na obchody Święta Konstytucji, tylko cieszą się czasem wolnym

Yukine  Hanaoka-sensei, Katowice