Jidouhanbaiki

Jidōhanbaiki (jap.自動販売機), w skrócie jihanki (jp.自販機), to japońskie automaty sprzedażowe. Podobno pierwszy automat powstał w Japonii już w 1888 roku i można było w nim kupić papierosy. Jednak powszechne zaczęły być dopiero po 1967 roku, kiedy to wypuszczono do obiegu stujenową monetę. Obecnie Japonia jest krajem, który ma najwięcej automatów na świecie. Podobno 1 jihanki przypada na 23 mieszkańców. Są one dosłownie wszędzie. W zasadzie wtopiły się w krajobraz japońskiego społeczeństwa. Widać je na każdym rogu ulicy, przy każdym supermarkecie, parkingu, w wagonach pociągów, w hotelach, a nawet na szczycie góry Fuji. Nierzadko stoją po kilkanaście naraz.

Dlaczego jest ich aż tyle? Japończycy lubią nową technologię, która potrafi ułatwić życie. Zakupy w jidōhanbaiki są szybkie i proste. Wystarczy wrzucić monetę i gotowe. Oferowane produkty są dobrej jakości, a ich ceny nie różnią się od tych w supermarketach. Co więcej, nie zajmują wiele przestrzeni i można postawić je w każdym, nawet najmniej dogodnym miejscu. Większość z nich czynna jest całą dobę.

Ilość produktów, które można nabyć z automatów z roku na rok wzrasta. W większości są to napoje i przekąski, czy to na zimno czy na ciepło. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo wybór jest ogromny. Jihanki z gorącymi frytkami, hotdogami albo hamburgerami, z lodami, bananami, sushi czy chlebem w puszcze. Istnieją nawet osobne automaty sprzedające świeże jajka.

W japońskich automatach nierzadko można znaleźć przedmioty, których obcokrajowiec by się nie spodziewał jak: kwiaty, płyty CD, używane telefony komórkowe, papier toaletowy, worki do odkurzacza albo kostki lodu. W tym także ubrania: t-shirty, koszule, krawaty, rajstopy, a nawet bielizna. Często są to rzeczy niezbędne w danym momencie jak parasol, okulary czy baterie.

Dla tych, którzy ukończyli 20 lat dostępne są automaty z papierosami i alkoholem, jak piwo czy sake. Jednakże, niezbędna jest wtedy specjalna karta TASPO, którą trzeba okazać przed zakupem.

W Japonii automaty wykorzystywane są nawet przez restauracje. Wystarczy wrzucić odpowiednią ilość pieniędzy, wcisnąć przycisk potrawy i maszyna wyda bilet. Z nim należy udać się do kelnera, który poda zamówienie.

Produkty oferowane przez jidōhanbaiki jednych zadziwią, innych wprawią w osłupienie, w każdym razie z pewnością niejednokrotnie okażą się pomocne w trakcie zwiedzania Japonii.

 

Autor artykułu: Aleksandra Rolnik