Kōhaku Uta Gassen – Czerwono – Biały festiwal piosenki

Kōhaku Uta Gassen ( 紅白歌合戦) – dosłownie oznacza Czerwono – Biały festiwal piosenki . Jest to program muzyczny stacji NHK, który nadawany jest w Ōmisoka (大晦日)  ostatnim dniu roku poprzez TV i radio.  Każdego roku 31 grudnia w studiu NHK spotykają się najbardziej popularni wokaliści danego minionego roku. Do  konkursu kwalifikuje się nie tylko najlepszy wokal, również taniec oraz kostiumy. Konkurs polega na bitwie grup białych i czerwonych.
Biali to to shirogumi (白組) – zespół składający się z mężczyzn, lub grup muzycznych z męskim wokalem, natomiast Czerwoni to akagumi (赤組, 紅組) – zespół składający się z kobiet, lub grup z kobiecym wokalem. Nawet jedno pojedyncze wystąpienie w tym programie jest punktem kulminacyjnym w karierze każdego wokalisty.
Selekcja utworów i wykonawców biorących udział w programie polega na wcześniej przeprowadzanych badaniach konsumenckich na najbardziej popularnych piosenkarzy, gatunki muzyczne, a także  brane są pod uwagę rekordy sprzedaży. W głosowaniu na zwycięską grupę, biorą udział widzowie telewizji cyfrowej ,  1seg, poprzez internet i telefony komórkowe a także publiczność zebraną w studiu oraz specjalni goście programu nie związani z branżą muzyczną. Po ogłoszeniu wyników wszyscy wykonawcy razem śpiewają “Hotaru no Hikari” (蛍の光). Program kończy się krótko przez północą, kiedy NHK życzy wszystkim „Szczęśliwego Nowego Roku”.

W tym roku audycja ta  będzie nadawana po raz 52, prowadzącymi program będą z grupy czerwonych: Kasumi Arimura (aktorka) a z grupy białych Kazunari Ninomiya (Arashi)

 

Yumika Tsukamoto-sensei, Katowice