TOKYO MARATON

Tokyo Maraton” jak sama nazwa na to wskazuje odbywa się w Tokyo. Pierwszy raz zorganizowany został w 2007r. , od tego czasu odbywa się co roku w każdą czwartą niedzielę lutego. W wydarzeniu tym bierze udział ponad 35 000 biegaczy.  Aby wziąć udział w biegu oraz zostać do niego zakwalifikowanym wnioski składa się w sierpniu rok wcześniej ( np. na bieg w 2018r. wniosek składano w sierpniu 2017r. ). Co roku wiele osób stara się o możliwość uczestniczenia w biegu, jednakże to loteria ze złożonych wniosków wyłania szczęśliwców biorących w nim udział.
Według statystyk z oficjalnej strony maratonu szanse na wybranie w sekcji ogólnej w 2018r. wynosiły tylko 8%.

“Tokyo Maraton” znany jest również z ciekawych kostiumów jakie ubierają niektórzy biegacze.  Niestety z powodów antyterrorystycznych w 2015 r  uczestnictwo w biegu w kostiumie musiało zostać uregulowana odgórnie.

Maraton dzieli się na klika kategorii, takich jak ogólne, elitarne i inne. Każda z nich ma własny zestaw kryteriów aby zostać zakwalifikowanym.  Elitarni biegacze wybierani są zarówno z kraju jak i z zagranicy.  W tym roku jak i w przyszłym, dla japońskich biegaczy Tokyo Maraton będzie jedną z ważnych konkurencji aby zdobyć bilet na próbę, która odbędzie się na olimpiadę  – Tokyo w 2020r.

Od 2019r. data maratonu zostanie przesunięta na pierwszą niedzielę marca, a spowodowane jest to tym, że nowy cesarz obchodzi urodziny 23 lutego.

 

Reika Ashida-sensei, Lublin