TAIIKU-NO-HI

TAIIKU-NO-HI (Dzień zdrowia i sportu) - święto to znane jako Dzień Zdrowia i Sportu lub Dzień Sportu.

Dzień ten obchodzony jest co roku w drugi poniedziałek października w celu upamiętnia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich z 1964 r. w Tokio i istnieje w celu promowania sportu i aktywnego stylu życia. Pierwszy Dzień Zdrowia i Sportu odbył się 10 października 1966 r., dwa lata po Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Październik został wybrany na wyjątkowo późne Letnie Igrzyska Olimpijskie, aby uniknąć japońskiej pory deszczowej. Były to pierwsza olimpiada rozgrywana na kontynencie azjatyckim. Igrzyska te były jednymi z najlepiej zorganizowanych i najsprawniej przeprowadzanych w dotychczasowej historii.
W 2000 roku zmieniono datę obchodzenia Dnia Zdrowia i Sportu na drugi poniedziałek października - kiedy to zostało przeniesione w ramach systemu “Happy Monday”, aby stworzyć trzydniowy weekend.
Ponieważ Dzień Zdrowia i Sportu jest dniem promowania sportu oraz zdrowia fizycznego i psychicznego, większość społeczności i szkół w Japonii świętuje Dzień Sportu, organizując festiwal sportowy podobny do mini olimpiady. Festiwale te obejmują wiele tradycyjnych zawodów lekkoatletycznych, takich jak sztafeta 4 × 100 m, sprint 100 m, skok w dal, a także wiele innych wydarzeń. Niektóre z nich obejmują: podrzucanie piłki, przeciąganie liny, wyścigi dryblingu piłki do rugby, wyścigi w workach itd.


Z ciekawostek:
- w 2020 r. Dzień Zdrowia i Sportu zostanie na stałe przemianowany na Dzień Sportu (ス ポ ー ツ の 日 Supōtsu no hi).
- tylko w 2020 r. Dzień Sportu odbędzie się 24 lipca, co zbiegnie się w czasie z otwarciem Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020r.

 

Keiko Endo-sensei, Wrocław