BUNKA-NO-HI

BUNKA-NO-HI (Dzień Kultury) - święto w trakcie którego celebruje się kulturę i sztukę, obchodzone jest co roku 3 listopada.

Dzień ten jest poświęcony „miłości do wolności, pokoju i promocji kultury”. Pierwotnie  3 listopada obchodzone było jako święto narodowe w 1868 r., kiedy to nazywało się Tenchō-setsu (天長 節), święto obchodzone z okazji urodzin panującego cesarza - w tym czasie cesarza Meiji.  Dzień Kultury jest świętowany w Japonii od 1948 r. na pamiątkę dnia 3 listopada 1946 r, gdy ogłoszono nową powojenną konstytucję.
W tym dniu szkoły oraz inne społeczności organizują różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Przez cały dzień można bezpłatnie odwiedzić galerie sztuki i muzea, oglądać  różnego rodzaju parady. W tym dniu również a także ceremonie wręczenia nagród.

Z ciekawostek:
- zanim 3 listopada oficjalnie zostało ogłoszone Dniem Kultury, to już od 1936 roku był to dzień, w którym odbywa się ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody Order Kultury (文化勲章,bunka-kunshō) w zamian za zasługi dla sztuki i kultury. Ta zaszczytna nagroda przyznawana jest przez samego Cesarza nie tylko Japończykom. Nagrodę otrzymał np. Kusama YAYOI (projektant),  Ken TAKAKURA (aktor), astronauci z Apollo 11 po ich powrocie z Księżyca, a także literaturoznawca Donald Keene.


Hatuna Arai-sensei, Szczecin