Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

VI Festiwal Kultury Japonii ICHIGO MATSURI 2018

2018-06-02 o 09:00 - 17:00

Darmowy

VI Festiwal ICHIGO MATSURI 2 czerwca 2018 Katowice

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez nas V Festiwalu ICHIGO MATSURI 2018 ! Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące planu dnia, biletów oraz formularza zgłoszeniowego.

Obowiązuje limit miejsc i zapisy: >>  Formularz <<

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta tel. 721 247 050

WOLNE MIEJSCA. STAN Z DNIA: 2018-05-22

Sprawdź

Plan A – łącznie 4
Plan B – łącznie 8
Plan C – łącznie 8
Plan E – łącznie 8
Plan F – łącznie 6
Plan G – łącznie 6
Plan I – łącznie 8
Plan J – łącznie 2
Plan K – łącznie 3
Plan L – łącznie 3
Plan M – łącznie 8

Bilety

Podczas tegorocznej edycji dostępnych będzie wyłącznie 130 miejsc zatem kto pierwszy ten lepszy! Prosimy pamiętać, że na każdy plan przypada jedynie 10 miejsc.
Wstęp jest bezpłatny, jednak prosimy o dokonanie dotacji, najlepiej w wysokości min. 50zł na konto naszej Fundacji: http://fundacja.ichigo.pl/wsparcie/ 

Język wykładowy

Większość atrakcji prowadzona jest przez naszych nauczycieli z Japonii. Chcąc zachować autentyczność wypowiedzi i umożliwić bezpośredni kontakt z prowadzącym, językiem wykładowym będzie w większości język angielski.  Zapraszamy!

Opisy atrakcji

Opisy atrakcji

Tytuł Opis
Wykład: Dlaczego miałbyś (nie?) lubić życia w Japonii
Mateusz Kol
O zaletach i wadach życia w Japonii opowie Prezes ICHIGO na codzień mieszkający w Osace.
Wykład : Katsushika Hokusai
Toshitaka Izumichi
W trakcie spotkania zapoznamy się z twórczością wybitnego artysty Katsushika Hokusai, który zasłynął przede wszystkim z cyklu 36 widoków na górę Fuji. Do tej serii należy znane na całym świecie dzieło : Wielka Fala w Kanagawie. Zapisał się on na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych japońskich malarzy i twórców barwnych drzeworytów ukiyo-e epoki Edo. Jego sztuka miała wpływ na twórców z całego świata, w szczególności na francuskich impresjonistów, tj. Claude Monet czy Pierre Auguste Renoir.
Wykład: Japońskie legendy
Reika Ashida
Bajki i opowieści ludowe stanowią jeden z najważniejszych aspektów japońskiego folkloru. Przekazywane początkowo w formie ustnej podania przeżyły próbę czasu i nawet obecnie postaci znane z tradycyjnych opowieści, pozostają żywe w zbiorowej świadomości. Trudno wręcz wyobrazić sobie japońskie dziecko, które nigdy nie słyszało bajki o Momotaro – “brzoskwiniowym chłopcu” czy Kaguya-hime – księżniczce odnalezionej w łodydze bambusa. Wykład wprowadzi nas w niesamowity świat japońskich legend i bajek.
Wykład i warsztaty: Tradycyjne gry japońskie
Toshitaka Izumichi
Drewniana zabawka zręcznościowa kendama, specjalne spiralne bączki, czy gra hanetsuki nieco przypominająca badmintona – Japońskie dzieci z pewnością mają w czym wybierać. Nie dziwi zatem, że nawet dzisiaj najmłodsi z radością oddają się tradycyjnym rozrywkom, znanym już w czasach ich dziadków. W trakcie tego spotkania przypomnimy sobie swoje dziecięce lata i zagramy w tradycyjne japońskie gry.
Wykład i warsztaty: Japoński makijaż i moda młodzieżowa
Yumika Tsukamoto
Powszechnie wiadomo, że trendy w modzie i makijażu szybko się zmieniają, szczególnie wśród młodzieży poszukującej sposobu na wyrażenie własnego stylu. W trakcie tego spotkania poznamy najnowsze trendy w modzie i makijażu wśród młodych Japończyków.
Pokaz Karat
Izabela Cierpioł z ŚKK Goliat
Karate to rodzaj tradycyjnej japońskiej sztuki walki. Ten popularny sport został stworzony na Okinawie jako forma samoobrony bez użycia broni, stąd też nazwa – karate czyli dosł. puste ręce/ dłonie.
Wykład: J- Rock
Takuma Ozawa
Pierwsze japońskie zespoły rockowe zakładane były w latach 60. XX w. Ich wartość artystyczna była dość wątpliwa, czerpały one bowiem głównie z dokonań swoich zachodnich poprzedników. Gatunek ten rozwijał się bardzo prężnie w kolejnych latach, osiągając rozkwit popularności w latach 80. i 90, kiedy to pierwsze sukcesy komercyjne osiągały zespoły, tj. legendarny już X-Japan oraz Luna Sea. Zapraszamy do poszerzenia swojej wiedzy o historii i współczesności japońskiego rocka.
Wykład: Japońska kultura kąpieli
Tomoya Oura
Jednym z bardziej interesujących doświadczeń dla zagranicznego turysty w Japonii jest wizyta w publicznej łaźni – sento- lub gorących źródłach- onsenach. Japończycy wytworzyli bowiem swoją własną kulturę kąpielową, która może przysporzyć nieco trudności osobom z zewnątrz. Wykład przybliży nam tajniki etykiety korzystania z onsenów, zakazie tatuaży oraz wannach elektrycznych.
Wykład: Świątynie japońskie
Yumika Tsukamoto
Czasem mawia się, że : “Każdy Japończyk rodzi się szintoistą, a umiera buddystą”, co odzwierciedla dość elastyczne podejście mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni do kwestii związanych z religią. W trakcie wykładu będą Państwo mogli dowiedzieć się jak rozpoznać świątynię i chram oraz jak się w nich odpowiednio zachować.
Wykład: Festiwale
Tamaki Toshinari
Japońskie matsuri, czyli festiwale, towarzyszą obchodom ważnych świąt religijnych i narodowych. Praktycznie wszystkie miasta i wioski organizują swoje własne festiwale, którym najczęściej towarzyszą parady z udziałem lokalnych bóstw- kami przenoszonych na “boskich palakinach”.
Warsztaty: Taniec Bon
Tomoya Oura
Bon-odori to specjalny taniec wykonywany podczas obchodów japońskiego święta zmarłych, czyli Obon. Początkowo taniec wykonywano jako symboliczne powitanie duchów przodków przybywających na ziemię, aby odwiedzić swoich krewnych, z czasem religijny aspekt tańca zaczął stopniowo tracić na znaczeniu. Obecnie traktowany jest on jako forma rozrywki, kojarzona z letnimi festiwalami. Spróbujmy swoich sił w tym tradycyjnym tańcu!
Warsztaty: Atrakcje w Japonii
Tamaki Toshinari
W każdym przewodniku znaleźć można całą listę miejsc, które trzeba odwiedzić w czasie podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni. Kto jest jednak w stanie opowiedzieć o najciekawszych atrakcjach w Japonii lepiej niż sam mieszkaniec tego kraju? W trakcie tego interaktywnego spotkania będzie można dowiedzieć się coś więcej o atrakcjach turystycznych Japonii.
Warsztaty: Makijaż Kabuki
Yumika Tsukamoto
Kabuki to rodzaj tradycyjnego japońskiego teatru, którego geneza sięga okresu Edo. Najbardziej charakterystyczny jest jednak misterny makijaż noszony przez aktorów, mający na celu dodanie dramatyzmu oraz uwydatnienie cech odgrywanych postaci. W trakcie warsztatów zapoznamy się z tajnikami makijażu, który będzie można wykonać na samym sobie.
Warsztaty: Otedama
Tamaki Toshinari
Otedama to nic innego, jak tradycyjna japońska gra dla dzieci polegająca na żonglowaniu i wykonywaniu innych trików małymi piłeczkami z materiału wypełnionymi fasolką azuki. W trakcie warsztatów będzie możliwość wykonania tej tradycyjnej zabawki oraz zapoznania się z tajnikami gry.
Warsztaty: Kaligrafia
Takuma Ozawa
Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach Kaligrafii, na których będzie można zapoznać się z podstawowymi przyborami, zasadami oraz technikami pisania jak również spróbować własnych sił w posługiwaniu się pędzlem i tuszem.Warsztaty dla osób, które brały już kiedyś udział jak również zupełnie początkujących
Warsztaty: Latarnie
Eri Okamoto
Latarnie pojawiły się w Japonii już w VI w. Początkowo wytwarzano je zgodnie z technikami, które napłynęły z kontynentu, z czasem zostały przekształcone i dostosowane do rodzimej estetyki. Japońskie latarnie mogą być wykonywane z użyciem różnych materiałów, najczęściej wykorzystywany jest jednak papier washi, który osadzany jest na bambusowym lub metalowym stelażu. W trakcie warsztatów będzie można przygotować samemu tę tradycyjną japońską ozdobę.
Warsztaty ubierania Yukaty
Naoko Ando
Yukata, czyli rodzaj lekkiego, bawełnianego ubioru przypominającego kimono, początkowo traktowana wyłącznie jako strój domowy i kąpielowy, noszony głównie w publicznych łaźniach. Obecnie zakładana jest także w czasie świąt i festiwali. W trakcie warsztatów będą Państwo mogli zapoznać się jak właściwie nosić yukatę.
Wykład i warsztaty: Ceremonia herbaciana Styl Ryurei
Naoko Ando
Ceremonia herbaciana to wbrew pozorom nie tylko przygotowanie i picie herbaty. Jest to przede wszystkim spotkanie towarzyskie poświęcone kontemplacji i poszukiwaniu prawdziwego piękna. Wszystkie jego elementy mają swój określony czas, miejsce i zadanie: wprowadzenie gości w atmosferę harmonii, szacunku, czystości i spokoju.
Warsztaty: Sugar Art
Tomoya Oura
Amezaiku to tradycyjna japońska sztuka tworzenia cukrowych słodkości w rozmaitych kształtach. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowane, jak przygotować urocze słodycze, którymi możemy zachwycić naszych gości.
Warsztaty: Washi
Reika Ashida
Washi to tradycyjny papier japoński, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas warsztatów będzie wykorzystany do tworzenia barwnych obrazów oraz ozdobnych opakowań z wykorzystaniem dwóch technik chigiri-e oraz yoji-ire.

 

Program do pobrania:

Plakat do pobrania:

Uwaga:

Z uwagi na nieprzewidywalne sytuacje, zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian w programie oraz liście gości. Z góry dziękujemy za wyrozumiałość.

Szczegóły

Data:
2018-06-02
Czas:
09:00 - 17:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeWwzh5gZPRGQyo6SCkapDDDkzJ2Z9D7omG1rD_qEOBeF3yTg/viewform

Miejsce

ICHIGO Katowice
ul. Moniuszki 7
Katowice, 40-005 Polska
+ Google Map
Telefon:
721247050
Strona internetowa:
www.ichigo.pl

Organizatorzy

Fundacja ICHIGO MATSURI
ICHIGO