The National High School Baseball Championship

The National High School Baseball Championship to japońskie zawody baseballowe, organizowane przez Asahi Shinbum i Japońską Federację Baseballu Licealistów. Odbywają się w sierpniu, w mieście Nishinomiya, na stadionie Hanshin Koshien,w prefekturze Hyogo i trwają cały miesiąc.

Uczestnicy wybierani są na podstawie wyników w lokalnych, międzyszkolnych zawodach, które rozpoczynają się w połowie czerwca i trwają do końca lipca. Uczestniczy w nich około 4000 szkół. Zawody odbywają się na zasadzie turnieju – szkoła, która wygra, zyskuje prawo do uczestnictwa w mistrzostwach.

W przeciwieństwie do rozgrywek zawodowców, mecze licealistów nie są doskonałe pod względem technicznym, ale uczestnicy dają z siebie wszystko, z całego serca poświęcają się grze. Ponieważ gracze profesjonalni raczej nie wykazują takiej postawy, mistrzostwa licealistów przyciągają widzów.

Zdarzają się wzruszające momenty: na przykład, gdy zaraz po meczu, drużyna przegranych zbiera trochę ziemi, na której grali, by następnie, zabrać ją ze sobą, ze łzami w oczach, do domu. Stadion Koshien jest miejscem niemalże świętym dla nastoletnich graczy baseballu – nie tylko w Japonii.

Już po ceremonii zakończenia mistrzostw, zrobieniu zdjęć pamiątkowych, udzieleniu wywiadów, młodzi mistrzowie i wicemistrzowie również biorą ze sobą nieco ziemi ze stadionu. Niektórzy z nich, robiąc to, nie myślą już nawet o powrocie do Koshien.

W sierpniowym upale, zawodników dopingują cheerleaderki i szkolna orkiestra. Wspiera ich również liczna widownia. Zmagania młodych graczy można oglądać również w telewizji.

Być może, baseball licealistów jest jednym z powodów, dla których w Japonii kocha się baseball.

Tomoya Oura-sensei, Rybnik