Festiwal TOUKASAN

Toukasan jest jednym z głównych festiwali (matsuri) w Hiroshimie, organizowany ku czci bogowi “Touka Daimyoujin”. Festiwal zaczyna się co roku w pierwszy piątek czerwca i trwa trzy dni, a jego historia sięga prawie 400 lat! 

Festiwal sygnalizuje początek lata i mieszkańcy Hiroshimy świętują tę okazję, zakładając lekkie, letnie kimono – Yukatę, po raz pierwszy w danym roku. Nic dziwnego, że festiwal ten znany jest również jako “Yukata Matsuri” (Festiwal Yukaty”).  Wówczas na ulicach Hiroshimy można spotkać wiele ludzi ubranych we wzorzyste Yukaty. 

W ciągu tych trzech dni wielu Japończyków udaje się do Świątyni Enryuuji, by prosić boga Touka Daimyoujin o szczęście. Jednak nie jest to jedyny cel tego festiwalu.
W równym stopniu, dla większości jest to świetna okazja do pokazania się w Yukacie, spędzenia czasu z najbliższymi, oglądania parad ulicznych, wzięcia udziału w przeróżnych grach i zabawach, czy też zjedzenie smacznych ulicznych potraw. 
Podczas festiwalu na głównych ulicach można znaleźć setki straganów z przekąskami, takimi jak: Kakigoori (deser z drobno startego lodu, polanego syropem z dodatkami owoców), Takoyaki (polane ciastem, smażone kawałki ośmiornicy), Bebii kasutera (małe kulki, wyglądem przypominające małe polskie pączki, jednak wykonane z ciasta naleśnikowego), czy też Watagashi (wata cukrowa). Warto dodać, że większość z nich dostępna jest tylko podczas matsuri.

Yuki Mizunaga-sensei, Gdańsk